Celem Kongresu było jednak nie tylko podsumowanie ostatniej dekady, ale także wyznaczenie dalszych kierunków działania rzeczniczego i legislacyjnego. Kongres został objęty honorowym patronatem Rzecznika Praw Obywatelskich, prof. Marcina Wiącka, który otwierając wydarzenie opowiadał o społecznej istotności Konwencji: “Wdrożenie Konwencji jest niezbędne z punktu widzenia obowiązku państwa ochrony godności każdego człowieka. Dlatego moim priorytetem jako Rzecznika Praw Obywatelskich i moich współpracowników jest dążenie do tego, aby wreszcie doszło do podmiotowego traktowania ludzi z niepełnosprawnościami przez władze publiczne”.
Głosy naszego środowiska oraz reprezentującego je panelistów i panelistek były podzielone. Grzegorz Markowski, dziennikarz oraz ojciec córki z niepełnosprawnością, podkreślał, że to w jaki sposób (nie) realizowana jest Konwencja praktycznie nie zmienia rzeczywistości osób z niepełnosprawnościami i ich rodzin. Katarzyna Heba, wiceprezeska Fundacji im. Helen Keller, twierdziła natomiast, że jest zauważalna zmiana związana z Konwencją w życiu publicznym. Podkreślała znaczenie nowopowstających ustaw oraz zwiększającą się świadomość istoty dostępności cyfrowej, jak i architektonicznej. W swoich wypowiedziach zaznaczała jednak, że rozumie punkt widzenia wielu osób niezadowolonych m.in. z braku ustawy o asystencji osobistej. Monika Wiszyńska-Rakowska, pełnomocniczka RPO ds. osób z niepełnosprawnościami z Biura Rzecznika Praw Obywatelskich mówiłao dalszym funkcjonowaniu w polskim porządku prawnym instytucji ubezwłasnowolnienia. Maureen Pigott, członkini Komitetu Wykonawczego European Disability Forum, również skupiała się na tym jak ogromne znaczenie ma zniesienie instytucji ubezwłasnowolnienia dla egzystencji konkretniej osoby . Paweł Rydelek, self-adwokat z elbląskiego PSONI, potwierdził, powołując się na swoje osobiste doświadczenia. Mówił o tym, jak ważne w życiu jego oraz innych osób z niepełnosprawnościami jest to, by móc się realizować społecznie i zawodowo, w pełni praw:
Cieszę się, że mam swoje prawa i nikt mi ich nie zabrał, że mam dom, nie jestem w nieszczęsnym DPS-ie, nie jestem ubezwłasnowolniony, bo to by była dla mnie masakra.
W panelu zwrócono uwagę, że niektóre środowiska są sceptycznie nastawione do Konwencji i blokują niezależne życia osób z niepełnosprawnościami. W tym kontekście zauważono, że jest to temat trudny dla części rodziców a ich działania przykrywają głos osób z niepełnosprawnościami.
Na zakończenia sesji głównej współprowadzący Kongres Robert Jagodziński z Fundacji Aktywnej Rehabilitacji zwrócił uwagę, że kształtując politykę publiczną wobec niepełnosprawności należy patrzeć holistycznie czego nie zrobiono przy przyjmowaniu przepisów o dodatku dopełniającym.
Pierwsza z sesji równoległych nosiła tytuł „Nie mebluj mi życia. Czym się różni mieszkanie od małej instytucji?” . Część tę moderował dr Zbigniew Głąb z Uniwersytetu Łódzkiego. Panelistami byli: Estera Cichowska (koło PSONI w Gdańsku, szefowa zespołu mieszkań społecznych), Wiesława Majka (mieszkanka zespołu mieszkań społecznych prowadzonego przez koło PSONI w Gdańsku), Marcin Urbaniak (Międzynarodowe Stowarzyszenie Pomocy „Słyszę Serce” z Łodzi, organizator domu
grupowego, Łódź), Zbigniew Worony (PFON, Fundacja Inne Spojrzenie), Katarzyna Karczewska (Fundacja Dom Marzeń, organizator domu grupowego, Gdynia). Podczas sesji zastanawiano się jakie elementy konieczne są do spełnienia, żeby daną formę uznać za mieszkalnictwo ze wsparciem a nie małą instytucję. Dyskutowano nad takimi elementami jak osobny pokój z łazienką i aneksem kuchennym dla każdego mieszkańca, posiadanie przez mieszkańca prawa do lokalu (np. umowy najmu) czy brak obowiązkowego powiązania usług z mieszkaniem.
Drugim aspektem, który był szeroko omawiany na Kongresie, jest kwestia samostanowienia – czyli prawa do podejmowania decyzji w sprawach dotyczących własnego
życia. Dyskusję prowadził dr Robert Trzaskowski ze Stowarzyszenia „Instytut Niezależnego Życia”. Wciąż istnieje ogromny problem z ubezwłasnowolnieniem osób z
niepełnosprawnościami, szczególnie w odniesieniu do osób z niepełnosprawnością intelektualną lub psychospołeczną. Każda osoba, niezależnie od rodzaju niepełnosprawności, powinna mieć prawo do podejmowania decyzji o swoim życiu, w tym do wyrażania zgody w aspektach związanych z opieką, edukacją, zatrudnieniem, a także zdrowiem. Model wspieranego podejmowania decyzji, ma umożliwiać osobom z niepełnosprawnościami, które z różnych przyczyn doznają trudności w podejmowaniu decyzji o znaczeniu prawnym, kompensację tych trudności. Takie działanie nie polega na podejmowaniu decyzji za daną osobę, lecz na pomocy w zrozumieniu możliwych konsekwencji wyborów, dostępnych opcji oraz zapewnieniu dostępu do informacji w sposób dostosowany do ich indywidualnych potrzeb. Ten typ systemu wsparcia pomaga w zachowaniu autonomii jednostki, a jednocześnie oferują pomoc w trudnych i skomplikowanych sytuacjach życiowych.
Rola legislacji w tym zakresie jest nie do przecenienia. Z jednej strony konieczne jest wprowadzenie odpowiednich rozwiązań prawnych, które umożliwią eliminację ubezwłasnowolnienia, a z drugiej – zapewnienie odpowiednich instrumentów wspierających samostanowienie osób z niepełnosprawnościami. W trakcie sesji omówiono zagrożenia związane z ubezwłasnowolnieniem, w tym nadużywanie tej instytucji, co ogranicza wolność i prawa osób z niepełnosprawnościami. W takcie dyskusji ze strony Prezesa Naczelnej Rady Adwokackiej padła deklaracja, że Adwokatura będzie swoim merytorycznym zapleczem wspierać osoby z niepełnosprawnościami w tworzeniu systemu wspieranego podejmowania decyzji.
Sesja ekspercka „Jesteśmy w tym razem. Jak w Unii Europejskiej radzimy sobie z Konwencją”, moderowana przez dr Annę Drabarz z Polskiego Forum Osób z Niepełnosprawnościami, zgromadziła ekspertów zajmujących się prawami osób z niepełnosprawnościami w wymiarze międzynarodowym. W dyskusji panelowej udział wzięli: mec. Anna Błaszczak-Banasiak (dyrektorka Amnesty International w Polsce), Kamil Goungor (specjalista ds. polityk w European Network on Independent Living) oraz Milan Šveřepa (dyrektor Inclusion Europe). Podczas sesji przeanalizowano praktyczne aspekty wdrażania Konwencji w codziennym życiu obywateli Unii Europejskiej, ze szczególnym uwzględnieniem sposobów zapewnienia reprezentacji osób z niepełnosprawnościami w życiu publicznym i politycznym Unii Europejskiej, implementacji Europejskiego Aktu o Dostępności oraz skuteczności przepisów antydyskryminacyjnych na rynku pracy. Istotnym wątkiem dyskusji była także potrzeba i możliwości rozszerzenia tych regulacji na inne sfery życia społecznego. Wydarzenie wzbogaciło wystąpienie Krzysztofa Patera, wiceprzewodniczącego Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego, który poruszył między innymi temat wykluczania osób z niepełnosprawnościami z możliwości korzystania z praw wyborczych. Uczestnicy i eksperci wspólnie poszukiwali rozwiązań dla lepszej implementacji praw osób z niepełnosprawnościami w UE, a publiczność aktywnie uczestniczyła w debacie poprzez zadawanie pytań i udział w interaktywnych głosowaniach dotyczących priorytetów w tym obszarze.
KRS: 0000161135
NIP: 525-22-71-155
KONTO: Bank BNP Paribas 69 1600 1462 1890 6791 8000 0001
A website created in the WebWave website builder