Ten projekt finansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych otrzymanych za pośrednictwem Województwa Mazowieckiego, polega na organizacji szkoleń o szerokim zakresie tematycznym wspierania praw osób z niepełnosprawnościami w mazowieckich miejscowościach.
Ten finansowany przez CBM projekt ma na celu wsparcie osób z niepełnosprawnościami i prowadzonych przez nie organizacji (OPD), by nie zostały same w obliczu swojej reakcji na kryzys spowodowany wojną w Ukrainie.
Projekt „Polskie Forum Osób z Niepełnosprawnościami – organizacja nowoczesna” ma na celu zbudowanie stabilnych podstaw do dalszego funkcjonowania PFON jako odpornej na zagrożenia zewnętrzne i silnej wewnętrznie, wiodącej organizacji parasolowej reprezentującej osoby z niepełnosprawnościami i organizacje je wspierające.
Rozpoczęliśmy realizację projektu „Ukraine crisis: disability inclusive response and recovery” w ramach inkluzywnej pomocy humanitarnej przygotowanej przez European Disability Forum oraz finansowanej ze środków CBM.Ściśle współpracujemy z Tobą, aby stworzyć spersonalizowane plany, które odzwierciedlają Twój styl, preferencje i potrzeby życiowe.
Opracowanie projektu ustawy wdrażającej Konwencję o prawach osób niepełnosprawnych o proponowanej nazwie: Ustawa o wyrównywaniu szans osób z niepełnosprawnościami wraz z Oceną Skutków Regulacji i uzasadnieniem, jak też propozycji zmian legislacyjnych podążających za nową ustawą
Polskie Forum Osób z Niepełnosprawnościami wraz z Polskim Związkiem Głuchych w okresie 01.11.2020 r. – 31.07.2022 r. realizują projekt pn. ,,Strażnicy dostępności”, który współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszy Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój, w ramach Działania 2.16 Usprawnienie procesu stanowienia prawa.
Celem Projektu „Wiedza drogą do aktywnego udziału w tworzeniu prawa” jest przeszkolenie co najmniej 1050 przedstawicieli/-ek organizacji pozarządowych (NGO) działających na rzecz osób z niepełnosprawnościami i innych grup zagrożonych wykluczeniem społecznym oraz podniesienie kompetencji co najmniej 840 z nich w zakresie niezbędnym do prawidłowego udziału w procesie stanowienia prawa, w szczególności w zakresie prawa pracy, analizy finansowej, prawa gospodarczego oraz oceny skutków rozwiązań prawnych.
Od 1 marca 2016 r. do 28 lutego 2018 r. Polskie Forum Osób Niepełnosprawnych (PFON) wraz z czterema partnerami realizowało projekt „Wdrażanie Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych – wspólna sprawa”. Projekt był realizowany w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014 – 2020, Osi Priorytetowej II. Efektywne polityki publiczne dla rynku pracy, gospodarki i edukacji, Działania 2.6 Wysoka jakość polityki na rzecz włączenia społecznego i zawodowego osób niepełnosprawnych. Projekt był finansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
„Uczmy się! – Opracowanie modułów szkoleniowych dotyczących niepełnosprawności dla kadr instytucji kształcenia zawodowego i wyższego” to projekt realizowany przez dziewięć organizacji z ośmiu krajów: Estonii, Grecji, Islandii, Litwy, Łotwy, Polski, Wielkiej Brytanii i Włoch. Liderem projektu jest Litewskie Forum Osób Niepełnosprawnych (LNF).
Oprogramowanie informatyczne wDialogu pomaga planować konsultacje społeczne, które są następnie prowadzone w sposób tradycyjny (spotkania bezpośrednie, ankiety papierowe) lub za pośrednictwem internetu (debaty tekstowe, debaty głosowe, spotkania plenarne z ekspertami, ankiety elektroniczne). Wspiera pracę zespołową np.poprzez delegowanie zadań, system wymiany komentarzy, tworzenie wspólnej bazy ekspertów oraz archiwum projektów. Przekazuje w sposób praktyczny, za pośrednictwem instrukcji i formularzy, wiedzę o metodologii konsultacji społecznych, co sprzyja dobrej jakości rezultatów. Umożliwia zautomatyzowanie niektórych czynności np. poprzez kopiowanie planu konsultacji, przenoszenie planu konsultacji do raportu.
„Rekomendacje dla włączającej edukacji wyższej i zawodowej dla osób z niepełnosprawnościami” to projekt zrealizowany przez siedem organizacji z pięciu krajów: Litwy, Łotwy, Polski, Włoch i Wielkiej Brytanii. Liderem było Litewskie Forum Osób Niepełnosprawnych (LNF). Głównym celem projektu było zachęcenie placówek kształcenia zawodowego i wyższego, aby stały się instytucjami edukacyjnymi „przyjaznymi niepełnosprawności” oraz promowanie aktywnego udziału osób niepełnosprawnych w procesach edukacyjnych w celu stymulowania ich rozwoju zawodowego, społecznego, prywatnego i zawodowego.
17 października 2011 r. odbyła się w Warszawie międzynarodowa konferencja „Węzłowe zagadnienia wdrażania Konwencji Narodów Zjednoczonych o prawach osób niepełnosprawnych oraz Europejskiej strategii w sprawie niepełnosprawności 2010-2020”, zorganizowana przez Polskie Forum Osób Niepełnosprawnych. Treść tych dwóch dokumentów stanowi przełom w traktowaniu problemów niepełnosprawności.
Od wiosny 2010 r. do jesieni 2012 r. PFON realizował projekt badawczy, którego celem było opracowanie modelu lokalnego systemu rehabilitacji i wsparcia społeczno-zawodowego osób z niepełnosprawnością intelektualną. Inspiracją dla tego opracowania były wdrożone w skali powiatowej w Stargardzie Szczecińskim rozwiązania systemowe, wypracowane przez Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym, które sprawdziły się w praktyce i uzyskały wysokie oceny specjalistów.
Środki z Europejskiego Funduszu Społecznego mają wielkie znaczenie dla poprawy sytuacji społecznej osób niepełnosprawnych w Polsce. Ważne jest, by środowiska te mogły korzystać z nich w sprawiedliwym stopniu, a także by środki te zostały „skonsumowane” przez projekty, które będą tworzyć rzeczywiste przesłanki dla aktywnej integracji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych, dla równoprawnego włączania ich w główny nurt życia społecznego i gospodarczego.
Polskie Forum Osób Niepełnosprawnych upowszechnia wiedzę o przyjętej przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych w 2006 roku i ratyfikowanej przez Polskę sześć lat później Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych. Zabiega o wdrożenie postanowień Konwencji do polskiego prawa i praktyki życia publicznego.
W latach 2006-2008 Polskie Forum Osób Niepełnosprawnych uczestniczyło w projekcie EQUAL „Kluczowa rola gminy w aktywizacji zawodowej osób niepełnosprawnych”.
Jesteśmy Polakami” – to kampania społeczna, służąca budowie obecności niepełnosprawnych Polaków w internecie. Akcję adresujemy do parlamentarzystów, samorządowców, pracowników administracji, służby zdrowia, edukacji, działaczy kultury, a także do mediów, wspólnot lokalnych i sąsiadów – słowem do każdego, w każdym miejscu.
KRS: 0000161135
NIP: 525-22-71-155
KONTO: Bank BNP Paribas 69 1600 1462 1890 6791 8000 0001
A website created in the WebWave website builder