„Uczmy się! – Opracowanie modułów szkoleniowych dotyczących niepełnosprawności dla kadr instytucji kształcenia zawodowego i wyższego” to projekt realizowany przez dziewięć organizacji z ośmiu krajów: Estonii, Grecji, Islandii, Litwy, Łotwy, Polski, Wielkiej Brytanii i Włoch. Liderem projektu jest Litewskie Forum Osób Niepełnosprawnych (LNF).
Partnerzy LNF w projekcie:
Zasadniczym celem projektu jest zwiększenie dostępności kształcenia zawodowego i wyższego dla osób z niepełnosprawnościami, zwłaszcza kształcenia zawodowego dla osób z niepełnosprawnością intelektualną.
W szczególności, projekt ma przyczynić się do:
Projekt będzie nawiązywał do wyników projektu zrealizowanego w ramach programu Leonardo da Vinci pn. „Rekomendacje dla włączającej edukacji wyższej i zawodowej dla osób z niepełnosprawnościami”, który zakończył się w lipcu 2015 roku. Rezultaty tego projektu zostaną wykorzystane jako podstawa do opracowania modułów szkoleniowych.
Wiele z tych rekomendacji oraz zaleceń dotyczy kwestii dostępności środowiska fizycznego dla osób ze specjalnymi potrzebami. Jednak sama budowa ramp, wind, czy przystosowanych toalet nie wystarczy, by wpłynąć na zmianę podejścia osób odpowiedzialnych i zaangażowanych w kształcenie zawodowe i wyższe.
Spotkania i rozmowy pomiędzy organizacjami osób niepełnosprawnych a przedstawicielami instytucji kształcenia zawodowego i wyższego ukazują, jak wielką lukę w wiedzy należy wypełnić m.in. w zakresie: organizacji procedur kwalifikacyjnych i egzaminacyjnych; procesu nauki osób z niepełnosprawnościami; sposobu, w jaki należy dostarczać nauczanych treści oraz podstawowych informacji o toku kształcenia uczniów / studentów z niepełnosprawnościami; organizacji usług wspomagających dla uczniów/studentów z niepełnosprawnościami oraz zapewnienia sprzętu i odpowiednich technologii asystujących. Badania, spotkania i dyskusje z ekspertami oraz pracownikami naukowymi pokazują, że ośrodki kształcenia zawodowego i wyższego są obecnie w dużym stopniu zainteresowane rozwijaniem wsparcia dla osób z niepełnosprawnościami w zakresie dostępu do kształcenia. Projekt ten ma zapewnić rozwiązania i wiedzę potrzebną do realizacji tych celów.
Najważniejsze elementy modułów, skierowanych do pracowników instytucji kształcenia zawodowego i wyższego oraz ich kadry kierowniczej, będą więc dotyczyły:
Sposoby wykorzystania modułów szkoleniowych, które będą rezultatami projektu:
Partnerska współpraca w ramach projektu stworzy okazję do wzajemnego dzielenia się wiedzą i doświadczeniem między partnerami z Europy Wschodniej i Zachodniej oraz zidentyfikowania tych praktyk, które w największym stopniu przyczyniają się do włączenia młodych osób z niepełnosprawnościami w kształcenie zawodowe i wyższe, a jednocześnie pozwalają im na integrację społeczną w trakcie i po zakończeniu nauki.
The aim of the project is to develop training modules about disability for vocational education institutions (VET) and higher education institutions (HE). Modules will bear an overarching view aiming to generalize the disability and individualize the special needs suggesting the certain solutions to meet it. Modules are based on previously developed recommendations for inclusive education process, produced within the framework of project “Let’s Study!” project No.: LLP-PRT-2013 LT-0437.
The project’s target group is young people with disabilities (18-30 years) as well as older people who have become disabled later and have to change their profession or occupation. It is also aimed at professors, lecturers and administration of educational/training institutions.
Project coordinator: Lithuanian Disability Forum.
Project partners:
Project activities:
KRS: 0000161135
NIP: 525-22-71-155
KONTO: Bank BNP Paribas 69 1600 1462 1890 6791 8000 0001
A website created in the WebWave website builder