Wspieraj

14 listopada 2024

X Kongres Osób z Niepełnosprawnościami. Relacja zdjęciowa

Dnia 30 października 2024 roku, w warszawskim hotelu Arche Krakowska, odbył się jubileuszowy X Kongres Osób z Niepełnosprawnościami., pod hasłem „Kto potrzebuje Konwencji? Bilans na 10-lecie Kongresu”.

 

Zgromadziło się liczne grono uczestników, w tym ekspertów, samorzeczników oraz przedstawicieli instytucji działających na rzecz osób z niepełnosprawnościami.

Tegoroczny Kongres odbył się pod patronatem honorowym Rzecznika Praw Obywatelskich.

Kongres rozpoczął się o godzinie 10:00 od oficjalnego powitania przez prowadzących, Katarzynę Hebę oraz Roberta Jagodzińskiego.

Następnie głos zabrał Rzecznik Praw Obywatelskich, Marcin Wiącek, który podkreślił znaczenie Konwencji o prawach osób z niepełnosprawnościami i jej wpływ na politykę społeczną w Polsce.

 

Dalej odbyło się wręczenie tytułów Ambasadora/Ambasadorki Konwencji, które w tym roku otrzymali:

  • Pani Joanna Cwojdzińska - za wdrażanie systemu wsparcia osób z niepełnosprawnością intelektualną, opartego na ich godności i podmiotowości, a także dzielenie się doświadczeniami, pracę na rzecz zmiany i udowadnianie, że Konwencja dotyczy wszystkich  osób z niepełnosprawnościami;
  • Pani dr Agnieszka Filipkowska - za skuteczne działania na rzecz dostępności, szczególnie popularyzację komfortek, a także za pokazywanie i uświadamianie, jak wiele można osiągnąć dzięki wsparciu w prowadzeniu niezależnego życia;
  • Pani dr Magdalena Kocejko - za wieloletnie mądre i wartościowe, poparte pracą naukową, publicystyczną i legislacyjną, sojusznictwo w walce o prawo osób z niepełnosprawnościami, zwłaszcza kobiet, do prowadzenia niezależnego życia;
  • Naczelna Rada Adwokacka - za szerzenie w środowisku adwokatów problematyki osób z niepełnosprawnościami w duchu Konwencji o prawach osób z niepełnosprawnościami, a także działania na rzecz zapewniania dostępności usług prawniczych;
  • Pan Tomasz Przybysz-Przybyszewski - za konwencyjny język, równościowe serce, dziennikarskie oko poszukujące rozwiązań zgodnych z Konwencją o prawach osób z niepełnosprawnościami oraz uważność na potrzeby drugiej osoby;
  • śp. Pan Paweł Ilecki - za niezgodę na gorsze traktowanie człowieka z jakiegokolwiek powodu, odważne samorzecznictwo oraz bezkompromisową walkę o prawa osób mieszkających w instytucjach, przedkładaną ponad własne bezpieczeństwo.

 

Następnie odbył się pierwszy panel dyskusyjny o temacie „Kto potrzebuje Konwencji? Bilans na 10-lecie Kongresu”.

Moderowany był przez dr Monikę Zimę-Parjaszewską, prezeskę PSONI, wiceprzewodniczącą zarządu PFON. W dyskusji wzięli udział prelegenci z dużym doświadczeniem w działaniach na rzecz osób z niepełnosprawnościami, m.in. Maureen Pigot z European Disability Forum, Katarzyna Heba – adwokatka, wiceprezeska Fundacji im. Helen Keller, dr Monika Wiszyńska-Rakowska z Biura Rzecznika Praw Obywatelskich, Pełnomocniczka RPO ds. osób z niepełnosprawnościami, Paweł Rydelek – self-adwokat, koło PSONI w Elbląg oraz Grzegorz Markowski z Radia Nowy Świat. Rozmawiano o potrzebach, jakie Konwencja pomaga spełniać, oraz wyzwaniach, jakie stoją jeszcze przed społecznością osób z niepełnosprawnościami w Polsce i Europie.

Po przerwie kawowej uczestnicy Kongresu mieli możliwość wzięcia udziału w trzech sesjach tematycznych:

  • „Nie mebluj mi życia” – poświęcona różnicom między mieszkaniami społecznymi a instytucjonalnymi formami wsparcia.
  • „Nie rządź moim życiem” – dotycząca zagadnień związanych z ubezwłasnowolnieniem i wspieranym podejmowaniem decyzji.
  • „Jesteśmy w tym razem” – omawiająca współpracę europejską na rzecz wdrażania Konwencji.

Każda z sesji poruszała kluczowe aspekty codziennych wyzwań osób z niepełnosprawnościami oraz prezentowała innowacyjne rozwiązania wspierające ich samodzielność.

 

Na koniec odbył się panel podsumowujący, w którym przedstawiciele regionalnych konwentów i sesji tematycznych omówili kluczowe wnioski z obrad wraz z  podsumowaniem Kongresu.

Kongres nie odbyłby się bez wsparcia European Disability Forum, CBM Christian Blind Mission oraz Narodowego Instytutu Wolności. Za wsparcie w trakcie wydarzenia dziękujemy też wolontariuszkom  wolontariuszom z Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego i Fundacja Aktywnej Rehabilitacji FAR oraaz wszystkim innym osobom lub podmiotom, które pomogły nam przed i w trakcie! Specjalne podziękowania kierujemy w stronę Arche Hotel Krakowska, które ugościło nas w dostępnej, przyjaznej dla wszystkich osób z niepełnosprawnościami przestrzeni! Dziękujemy także za profesjonalne i dostępne usługi: Polski Związek Głuchych Zarząd Główny, Lidex, Green AV oraz Polska Fundacja Osób Słabosłyszących!


Dziękujemy Państwu za udział i zapraszamy za rok!

fot. Marta Kuśnierz

Adres

KRS: 0000161135

NIP: 525-22-71-155

KONTO: Bank BNP Paribas 69 1600 1462 1890 6791 8000 0001

Kontakt

Polskie Forum Osób
z Niepełnosprawnościami

Menu

Polub nas

A website created in the WebWave website builder