Wspieraj

man and woman sitting on bench facing sea
17 grudnia 2024

Uwagi PFON  do projektu ustawy o bonie senioralnym

 

12 grudnia 2024 r. Polskie Forum Osób z Niepełnosprawnościami zgłosiło szereg uwag do projektu ustawy o bonie senioralnym.

Projekt ustawy o numerze UA3 w Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

 


Poprawki PFON do projektu ustawy:

Poniżej zamieszczamy zgłoszone przez PFON uwagi do projektu ustawy o bonie senioralnym. Na samym dole strony znajduje się załącznik z tabelą z wyszczególnionymi poprawkami.

 

Uwaga do Art. 2

Wsparcie powinno być kierowane do seniorów, a nie do rodzin.

  1. Jest to dyskryminacja samotnych seniorów;
  2. Jest to przedmiotowe traktowanie seniorów.  Wsparcie nie powinno być uzależnione od aktywności zawodowej zstępnych seniora.
     

Propozycja brzmienia Art. 2: Bon senioralny to środki na zapewnienie usług wsparcia dla seniora, o którym mowa w art. 4.

 

Uwaga do Art. 4 p. 1

Zgodnie z projektem ustawy do asystencji osobistej asystencja osobista będzie obejmowała osoby do 65 roku życia. Powstanie zatem luka we wsparciu powodowana przyznawaniem bonu od 75 roku życia.

Propozycja brzmienia Art. 4 p. 1: Ukończyła 65 rok życia.

 

Uwaga do Art. 4 p. 2

Lepszym rozwiązaniem byłoby umożliwienie seniorowi wniosku o ustalenie potrzeby wsparcia bez orzeczenia o niepełnosprawności i wykorzystanie już istniejącej skali potrzeby wsparcia.

Równocześnie należy wprowadzić w ustawie o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych rozwiązanie umożliwiające seniorom uzyskanie decyzji o poziomie potrzeby wsparcia bez wymogu posiadania orzeczenia o niepełnosprawności.

Propozycja brzmienia Art. 4 p. 1:   Posiada decyzję ustalającą poziom potrzeby wsparcia, o której mowa w art. 6b3 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2023 r. poz. 100, 173, 240, 852 i 1234), zwanej dalej „decyzją ustalającą poziom potrzeby wsparcia”, w której potrzebę wsparcia określono na poziomie od 70 do 100 punktów w skali potrzeby wsparcia, o której mowa w art. 4b ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

 

Uwaga do Art. 4 p. 3

Ustawodawca powinien stworzyć jednolity system wsparcia dla seniorów niezależnie od tego czy posiadają zstępnych, czy też nie.

Ustawa wprowadza podwójne standardy usług dla seniorów. Rekomenduje się przyznanie bonu wszystkim seniorom spełniającym wymagania punktowe i zastąpienie usług opiekuńczych, które w części gmin nie są realizowane.

Propozycja brzmienia Art. 4 p. 3:  Usunięcie przepisu.

 

Uwaga do Art. 4 p. 4

Instrument powinien być instrumentem powszechnym.

​​Propozycja brzmienia Art. 4 p. 3:  Usunięcie przepisu.

 

Uwaga do Art. 6 ust. 1

Obecne brzmienie proponowanego przepisu jest przedmiotowym traktowaniem seniora.

​​Propozycja brzmienia Art. 6 ust. 1: Osobą uprawnioną do złożenia wniosku jest senior, o którym mowa w art. 4.

 

Uwaga do Art. 6 ust. 1 p. 2

Rozwiązanie wyklucza osoby, które nie pracują oraz osoby mające świadczenie pielęgnacyjne. Wyklucza osoby z rentą z tytułu niezdolności do pracy (o ile nie podejmą zatrudnienia).

​​Propozycja brzmienia Art. 6 ust. 1 p.2: Usunięcie przepisu

 

Uwaga do Art. 6 ust. 2

W związku z uwagami zawartymi powyżej bon powinien być skierowany do seniora, a nie do zstępnego oraz być usługą powszechną. Ponadto należy podkreślić, że  rozwiązanie  jest wykluczeniem rodziców osób najbiedniejszych — pracujących w niepełnym wymiarze i osiągających niski przychód. Rozwiązanie przewiduje karanie seniora za to, że jego dziecko gorzej sobie radzi na rynku pracy.

​​Propozycja brzmienia Art. 6 ust. 2: Usunięcie przepisu

 

Uwaga do Art. 8 ust. 1

Brak zasad waloryzacji. Analizy wymaga górna wartość bonu, która jest zbyt niska, szczególnie w kontekście instrumentów dla innych grup.

​​Propozycja brzmienia Art. 8 ust. 1: Kwota bonu senioralnego podlega corocznej waloryzacji od dnia 1 stycznia.
Waloryzacja polega na zwiększeniu kwoty  bonu senioralnego o wskaźnik waloryzacji. Wskaźnikiem waloryzacji jest procentowy wzrost minimalnego wynagrodzenia za pracę, o którym mowa w ustawie z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz. U. z 2020 r. poz. 2207 oraz z 2023 r. poz. 1667), obowiązującego na dzień 1 stycznia roku, w którym jest przeprowadzana waloryzacja, w stosunku do wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującej w dniu 1 stycznia roku poprzedzającego rok, w którym jest przeprowadzana waloryzacja.

 

Uwaga do Art. 8 ust. 3

Rekomendowane jest rozliczenie co najmniej kwartalne, najlepiej roczne.

​​Propozycja brzmienia Art. 8 ust. 3: Bon senioralny jest rozliczany w okresie roku kalendarzowego.

 

Uwaga do Art. 9 ust. 2

Ograniczenie nie jest jasne. Senior może potrzebować wsparcia jedynie w tym zakresie i powinien mieć do niego prawo.

​​Propozycja brzmienia Art. 9 ust. 2: Usunięcie przepisu.

 

Uwaga do Art. 11

W związku z powyższymi uwagami powinno się stosować ustalanie poziomu potrzeby wsparcia w celu zapewnienia jednolitości systemu.
Ponadto w odniesieniu do ust. 6 należy zauważyć, iż zawarta jest w nim delegacja do uregulowania w rozporządzeniu kwestii mających wpływ na prawa obywatela. Według propozycji podstawowe kryteria, od których zależałoby uprawnienie do bonu senioralnego, byłyby zawarte w rozporządzeniu. Taką regulację trzeba by było uznać za rażące naruszenie art. 2, 7, 31 i 92 Konstytucji RP.

​​Propozycja brzmienia Art. 11: Usunięcie przepisu.

 

Uwaga do Art. 12

W związku z powyższymi uwagami powinno się stosować ustalanie poziomu potrzeby wsparcia. Ponadto przepis nie reguluje przeliczania wartości bonu na godziny.

​​Propozycja brzmienia Art. 12: Usunięcie przepisu. Ponadto potrzebne jest uregulowanie  przeliczania wartości bonu na godziny.

 

Uwaga do Art. 13

Rozwiązanie ogranicza wsparcie w rodzinach o najtrudniejszej sytuacji, gdzie więcej niż jeden senior potrzebuje wsparcia. Bon powinien być przypisany indywidualnie do każdego seniora.

​​Propozycja brzmienia Art. 13: Usunięcie przepisu. 

 

Uwaga do Art. 16

W związku z powyższymi uwagami przepis należy usunąć.

​​Propozycja brzmienia Art. 16: Usunięcie przepisu. 

 

Uwaga do Art. 18 ust. 2

Rekomendowana jest możliwość wyboru przez seniora podmiotu zarejestrowanego w rejestrze prowadzonym przez wojewodę niezależnie od decyzji gminy o zleceniu usług.

​​Propozycja brzmienia Art. 18 ust. 2: 
Należy dodać przepis:

  1. Bon mogą realizować gminy i podmioty wpisane do rejestru prowadzonego przez wojewodę.
  2. Gmina jest obowiązana zapewnić realizację usług na podstawie bonu senioralnego, jeżeli senior wybierze gminę jako realizatora.


Do tego rozwiązania należy dostawać art. 48 poprzez możliwość przekazywania środków bezpośrednio do podmiotu wybranego przez seniora.
Rozwiązanie to da możliwość wcześniejszego korzystania z bonu mieszkańcom gmin, które w okresie fakultatywnym, przewidzianym w art. 52, nie będą realizować przepisów dot. bonu senioralnego.

 

Uwaga do Art. 35

W związku z powyższymi uwagami powinno się stosować ustalanie poziomu potrzeby wsparcia. Ponadto należy zauważyć, że przy proponowanym obecnie rozwiązaniu przepis powinien szczegółowo regulować kompetencje osób przeprowadzających ocenę.

​​Propozycja brzmienia Art. 35: Usunięcie przepisu. 


Załącznik z tabelą z uwagami

Adres

KRS: 0000161135

NIP: 525-22-71-155

KONTO: Bank BNP Paribas 69 1600 1462 1890 6791 8000 0001

Kontakt

Polskie Forum Osób
z Niepełnosprawnościami

Menu

Polub nas

A website created in the WebWave website builder